Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği (2007-2013) Programı çerçevesinde; potansiyel faydalanıcılar arasında bulunan belediyelerimize, bu program dahilinde başarılı projeler sunmak için proje hazırlama tekniklerinin yanı sıra pratik bilgileri de içeren bir eğitim programı düzenlenmiştir.

Birliğimiz üye belediye personellerine ücretsiz olarak düzenlenen eğitim programı Meriç Belediyeler Birliği Çalışma Programı faaliyetleri içinde yer almaktadır.

Eğitim Programı ile üye belediyelerimiz olan Uzunköprü, Lalapaşa, İpsala, Havsa, Enez, Beğendik, Kocahıdır, Yenikarpuzlu, Sultan, Mecidiye, Küplü, Subaşı, Kurtbey, Hacı, Esetçe Belediyelerinden görevlendirilen personellerimizi proje hazırlama konusunda bilgilendirerek, kurumsal kapasitelerinin artmasına katkıda bulunmak, kendi kurumları adına hazırlanacak projelerde aktif görev alabilecek kapasiteye ulaşmalarını sağlamak amaçlanmıştır.

4/ 5 / 6 Kasım 2009 tarihlerinde yapılan ve 3 gün süren  programa eğitimci olarak   İstanbul Ticaret Üniversitesi AB Araştırma ve Uygulama Merkezi Uzmanlarından Sayın, Ahmet Oğuz DEMİR katılmıştır.

Programda;  AB Mali yardımları, Proje Döngü Yönetimi, Mantıksal Çerçeve ve Grup Çalışmaları,  Proje Özet Metni Hazırlama, Bütçe Hazırlama ve AB Proje Başvuruları  konularında eğitim verilmiştir.