İlk olarak 15 Nisan 2000 tarihinde Yunanlı meslektaşlarımızın daveti üzerine Yunanistan’ın Fere Kentinde gerçekleştirilen “Evros -Maritza – Meriç Birliği Oluşturma Projesi” toplantısının ikincisi 06 Ekim 2001 tarihinde Edirne Ticaret Borsası salonunda yapılmış, toplantı Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’dan yaklaşık 50 Belediye başkanının katılımıyla gerçekleşmiş olup,  Edirne’de yapılan bu toplantı sonrasında Evros Birliği ve Tihero Belediye başkanı Hristos HATCHAPOULOS, Maritza Birliği ve Haskovo Belediye Başkanı Georgi İVANOV ve Meriç Belediyeler Birlik Başkanı ve Edirne Belediye Başkanı Cengiz VARNATOPU   Üç ülke birlikleri adına Evros-Maritza-Meriç Sınırlararası Birliği (EMMSB)  anlaşmasını imzalamışlardır.

Meriç Belediyeler Birliği Tüzüğü İçişleri Bakanlığı tarafından 02/04/2003 tarihinde onaylanmış ve Meriç Belediyeler Birliği Bakanlar Kurulu’nun 09 Nisan 2003 tarih ve 2003/5485 sayılı kararıyla ve 01/05/2003 tarih 25095 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen kurulmuştur.

İlk Birlik Meclis Toplantısı Edirne Valisi Sayın Fahri YÜCEL Başkanlığında 09/06/2003 tarihinde Edirne Belediyesi Meclis Salonunda yapılarak Birlik Organları seçilmiştir.

Meriç Belediyeler Birliği, Avrupa Konseyi Sözleşmesine dayanarak bu sözleşmeye taraf olan devletlerin yerel yönetimleriyle ve Edirne İl sınırları dahilindeki Belediyeler arasında işbirliği yapmak amacıyla kurulmuştur. Halen 16 üye Belediyemiz bulunmaktadır.
Meriç Belediyeler Birliği Kurucu Üyeleri ;

Edirne Belediye  Başkanı Cengiz VARNATOPU
Havsa Belediye Başkanı Recep ÖZEN
Uzunköprü Belediye  Başkanı Ömer KULDAŞLI
İpsala Belediye  Başkanı Mehmet KARAGÖZ
Keşan Belediye Başkanı Mustafa ÜREK
Süloğlu Belediye Başkanı Hüseyin KENAR
Lalapaşa Belediye Başkanı  Bülent ŞAHİNŞAH
Meriç Belediye Başkanı Önder GÜÇLÜ
Enez Belediye Başkanı  Mustafa SÜNNETÇİ