ft

Meriç Belediyeler Birliği üyeleri  ilk Olağan Meclis Toplantısı için 26.04.2016 tarihinde Edirne Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda; Birlik Başkanı ve Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN Başkanlığında bir araya gelmişlerdir.

 

 

 

 

Meriç Belediyeler Birliği Meclisi gündemin kabulü ile görüşmelerine başlamış ve bir önceki toplantıya ait tutanak özeti okunmuştur.2015 Yılı Denetim Komisyonu Raporunun Meclisin bilgisine sunulmasından sonra 2015 yılı Faaliyet Raporu Meclis 1. Başkan Vekili Oğuz TEKİN’ in başkanlığında meclise sunulmuş ve oy birliğiyle kabul edilmiştir. Birlik 2015 Yılı Bütçe İdari ve Kesin hesabı oybirliğiyle kabul edilmiştir.

Gündem görüşmelerine Birlik Başkanlığı seçimi ile devam edilmiştir. Tek aday olan Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN oy birliğiyle Meriç Belediyeler Birlik Başkanı seçilmiştir.

Seçimin ardından yaptığı konuşmasında “Meriç Belediyeler Birliği’yle ilgili çok önemli bir fırsat yakaladık diyen Gürkan şöyle devam etti: “2001 yılında Bulgaristan’daki muhatabımız olan Maritza Belediyeler Birliği yine Yunanistan’daki muhatabımız olan Evros Belediyeler Birliği ve bizim birliğimiz olmak üzere 3’ü bir protokol imzalamış. Avrupa Birliği kurulduktan sonra AB üyesi ve AB’ye sınır olan ülkelerde kendi aralarında Euroregion yani Avrupa Bölgesi adıyla çok sayıda bölge kurulmuş. Bunlar AB içerisinde bir resmi yapısı olan bölgeler. Bu konuya da biz birkaç ay önce tesadüfen vakıf olduk ve araştırdık. Biliyorsunuz AB’ye sınır belediyeler IPA projesiyle AB projelerine doğrudan katılma hakkına sahip. Bunun üzerine 20-25 gün önce Orestiada’da bir ön toplantı yaptık. Orestiada Belediye Başkanı, Harmanlı Belediye Başkanı ile yaptığımız toplantıda bir prensip kararı aldık ve bu konuyu tekrar canlandıralım dedik ve herkes hem fikir oldu. Peki ne yapacağız? Bir çalışma yapılacak Euroregion ve Yunanistan’daki Evros Belediyeler Birliği ile ilgili,  tekrar gerekirse Brüksel’e de gidip bu projelere yaşam vermeyi plânlıyoruz. Bunun bize ne katkısı olacak? Böylelikle doğrudan bir anlamda Edirne’yi belki de Türkiye’den önce AB’ye sokmuş olacağız. Doğrudan proje yapma şansımız ve doğrudan Brüksel’e ulaşma şansımız olacak. Bence hem Edirne hem de Meriç Belediyeler Birliği üyeleri için muazzam bir fırsat diye düşünüyorum.”

Birlik yönetim kurulu seçimleriyle devam eden toplantıda Meclis 1. Başkan Vekilliğine Havsa Belediye Başkanı Oğuz TEKİN, 2. Başkan Vekilliğine Küplü Belediye Başkanı Salih DERİN seçilmişlerdir.

Meclis Kâtipliği asil üyeliğe; Uzunköprü Belediyesi Meclis Üyesi Özcan ATAK, Havsa Belediyesi Meclis Üyesi Necmettin FİDAN yedek üyeliğe ise Uzunköprü Meclis Üyesi Necmettin AKIN, Süloğlu Belediyesi Meclis Üyesi Şezayi MANAF seçilmişlerdir. Birlik Encümen üyeliklerine Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN, İpsala Belediye Başkanı Mehmet KERMAN, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet ORMANKIRAN, Subaşı Belediye Başkanı Hasan ÇATALKAYA seçilmişlerdir.

Encümen seçiminin ardından Bütçe Komisyon Üyeliklerine Yenikarpuzlu Belediye Başkanı Ufuk ATALAY,  Beğendik Belediye Başkanı Nuran USLU, Havsa Belediyesi Meclis Üyesi Melahat ERHAN seçilmişlerdir. Meclis toplantısı Denetim Komisyonu Üyeliği seçimi ile devam etmiş ve Denetim Komisyonu üyeliğine Havsa Belediye Başkanı Oğuz TEKİN, Küplü Belediye Başkanı Salih DERİN, Edirne Belediyesi Meclis Üyesi Çiğdem GEGEOĞLU seçilmişlerdir.

Dilek ve temenniler bölümünün ardından Meriç Belediyeler Birliği’nin 2016 yılı Nisan ayı Meclis Toplantısı sona ermiştir.