Mbbmeclis4

Meriç Belediyeler Birliği Ekim 2015 Yılı Olağan Meclis Toplantısı Birlik Başkanı ve Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN Başkanlığında 23 Ekim 2015 Cuma Günü Edirne Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda yapılmıştır.

—–
Gündemin okunarak kabulünün ardından maddelerin görüşülmesine geçilmiştir. Birlik Meclisi Nisan 2015 olağan toplantısına ait tutanak özeti okunup kabul edilmiştir.


2016 yılı çalışma programı görüşülerek oybirliğiyle kabul edilmiştir.
Birlik 2016 yılı Bütçesi değerlendirilerek, 2016 yılı gelir-gider bütçeleri ve bütçe kararnamesi oy birliğiyle kabul edilmiştir.

Dilek ve Temenniler bölümünde söz alan Birlik Encümen üyesi ve Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN, Edirne Belediyesinin ve Başkanımızın katkılarıyla ekonomik anlamda rahatlama olduğunu, çalışma programıyla belirlenen konularda elimizden geldiği kadar aktif çalışmayı devam ettirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonra Meriç Belediyeler Birliği’nin uluslararası bir kimliği de olduğunu düşünürsek IPA Sınır ötesi işbirliği kapsamında Kasım ayında açıklanacak programa birliğin de proje yapmasını ve üye belediyelerin de proje yapma konusundaki çalışmalarına eğitim programlarıyla destek vermesi gerektiğini söyledi.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Edirne Belediyesi Meclis Üyesi Selçuk Çakır; “Çalışma programımızın 4. Maddesi kapsamında 2016 yılında Birlik üyesi belediyelerin güçlü yanlarını ve fırsatları ortaya koyan eğitim çalışmaları yapılmalı, meclis üyelerinin bilinçlenmesiyle, yöneticilerimize bu anlamda yol göstermek, olgun kararlar almak adına faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Birlik Başkanı Recep GÜRKAN kapanış konuşmasında: Meriç Belediyeler Birliği’nin hem ulusal hem uluslararası kimliği var. Meriç Belediyeler Birliği’ne üye olan belediyelerin birçoğunun sınır komşusunun Yunanistan olduğunu göz önünde bulundurursak, sınır ötesi işbirliğini geliştirmek kapsamında başlayacak 6 yıllık bir program olan IPA 2 ‘de turizm, eğitim, çevre ve bunun dışındaki konularda projelerin Yunanistan ile de yapılması hem karşı taraf hem bizim belediyelerimiz açısından çok yararlı olacaktır. Bununla ilgili Birliğimiz tarafından proje yazımı ve gerekirse mali katkılar konusunda desteklerimiz olacaktır. Bunları yapabildiğimiz sürece hem AB ile ilişkilerimizi geliştireceğiz hem de yerel dinamiklerin içinde aktif olarak yer alacağız” dedi.

Birlik Başkanı Recep GÜRKAN’ın kapanış konuşmasının ardından Ekim 2015 Birlik Olağan Meclis Toplantısı sona ermiştir.

Mbbmeclis1     Mbbmeclis3mbbmeclis2