100_4248_0———

IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Meriç Belediyeler Birliği ve Bölgesel Sivil Girişimler Derneği (ARCI) ortaklığında uygulanmakta olan “Eşit İstihdam Olanakları “projesi çerçevesinde “Sınır Ötesi Ortaklık Forumu” düzenlenmiştir.

 

—–

      14 – 15 Haziran 2012 tarihinde Bulgaristan Haskovo’da gerçekleştirilen “Sınır Ötesi Ortaklık Forumu” Bölgesel ve Sivil Girişimler Derneği (ARCI)Müdürü ve proje yöneticisi Tsevetlina NESHKOVA’nın hoş geldiniz konuşmasıyla başlamış, Birlik Başkanımız ve Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN’in açılış konuşması ve Meriç Belediyeler Birliği tanıtım sunumunun ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi AB Uygulama ve Araştırma Merkezi Uzmanlarından Oğuz DEMİR, Stambolovo Belediye Başkanı Macit MANDACI, Haskovo Ticaret Odası Başkanı Yancho YANEV,  Haskovo Ticaret Odası AB Biriminden Katya ATANASOVA, Haskovo Belediyesi Temsilcisi ve Haskovo Meslek Lisesi Temsilcileri konuşmacılarının sunumlarıyla devam etmiştir.

——

      Forumun açılış konuşmasını yapan Meriç Belediyeler Birlik Başkanı ve Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İŞBİLEN konuşmasında; AB projelerinde konuyu anlamanın, konuya hâkim olmanın ve proje uygulamanın gerçekten bir ilgi alaka meselesi, hem de bir kararlılık meselesi olduğunu, ortaklık ve proje sahipliğiyle devam eden sınır ötesi işbirliği sürecinin, bölgeler, belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşları arasındaki kültürel, sosyal, ekonomik ve ticari ilişkileri daha da geliştirmeyi hedeflediğini, paylaşılan bu hedefin, bölgedeki belediyelerin, yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının en yüksek standartlarda çalışabilmelerini sağlamak olduğunu,  kapanışı yapılan projenin, sınır bölgesinde, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, eğitim kurumları ve iş dünyası arasında sürdürülebilir işbirliğinin yaratılması için somut bir girişim olduğunu” kaydetmiştir.

——

      Foruma Meriç Belediyeler Birliği’ne üye Uzunköprü, Havsa, Enez, Beğendik Belediye Başkanları, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, idari ve teknik personel, işverenler, üniversite öğrencileri ve işsizlerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Forum konuşmacıların sunumları, katılımcılardan gelen soruların cevaplanması, genel değerlendirme ve işbirliği görüşmeleriyle sona ermiştir.